Dodela priznanja Sećanje na Hildu Dajč 2024
U Univerzitetskoj biblioteci ‘Svetozar Marković’ u Beogradu, 7. maja 2024. godine održana je ceremonija dodeljivanja priznanja „Sećanje na Hildu Dajč“.
Dobitnici priznanja „Sećanje na Hildu Dajč“ za izuzetan doprinos kulturi sećanja su Udruženje Jevrejska digitalna biblioteka za Repozitorijum Jevrejska digitalna biblioteka kao i Marija Vasić za inicijativu održavanja javnih časova i stručnih vođenja o Novosadskoj raciji .
Dobitnici priznanja „Sećanje na Hildu Dajč“ za iskazanu građansku odgovornost i društvenu svest su Kulturanova za projekat „Festival pomirenja„.
Dobitnik glasa mladih je Užički centar za prava deteta za „Izveštaj o ostvarivanju prava deteta u obrazovnom sistemu sa posebnim usmerenjem na decu iz osetljivih grupa .
Ceremoniju dodele Priznanja su svojim prisustvom i obraćanjem podržali i uveličali ambasadori Velike Britanije, Izraela, Francuske i predstavnica ambasade Austrije, Švedske, SAD-a, Fransucke, Australije, zamenik ambasadorke Nemačke.
Priznanje za izuzetan doprinos kulturi sećanja
Omladinsko priznanje za iskazanu građansku odgovornost i društvenu svest
Udruženje Jevrejska digitalna biblioteka
Dobitnik priznanja za izuzetan doprinos kulturi sećanja je Udruženje Jevrejska digitalna biblioteka za Repozitorijum „Jevrejska digitalna biblioteka“. Priznanje je predao Milan Antonijević, pravnik i aktivista za ljudska prava i član ovogodišnjeg žirija za dodelu priznanja „Sećanje na Hildu Dajč“ 2024.
Marija Vasić
Dobitnica priznnanja za izuzetan doprinos kulturi sećanja je i Marija Vasić za inicijativu održavanja javnih časova i strčnih vođenja o Novosadskoj raciji. Priznanje je uručio Milan ANtonijević, pravnik i aktivista za ljudska prava i član ovogodišnjeg žirija za dodelu priznanja „Sećanje na Hildu Dajč“ 2024.
Kulturanova
Dobitnik omladinskog priznanja za građansku odgovornost i društvenu svest je Kulturanova za projekat „Festival pomirenja“. Priznanje je predala Ivana Joksimović, pomoćnik ministra, član Ministarstva za ljudska i manjinska pava kao i član ovogodišnjeg žirija za dodelu priznanja „Sećanje na Hildu Dajč“ 2024.
Aron Albahari, Jevrejska digitalna biblioteka
Jelena Božić, Kulturanova
Marija Vasić, nastavnica
Dobitnik glasa mladih
Dobitnik priznanja glas mladih je Užički centar za prava deteta za projekat „Izveštaj o ostvarivanju prava deteta u obrazovnom sistemu sa posebnim usmerenjem na decu iz osetljivijh grupa“.
Dobitnik je odabran glasovima učenika XIV Beogradske gimnazije.
Jelena Žunić Cicvarić direktorka programa UCPD, istakla je da već četvrt veka Užički centar za prava deteta radi na zaštiti i unapređenju prava deteta u skladu sa Konvencijom o pravima deteta, gde je okosnica rada borba protiv ksenofobije, rasizma, diskriminacije i netolerancije.
Uvodni govor
Miško Stanišić, predsednik upravnog odbora priznanja „Sećanje na Hildu Dajč“ prisutnima se obratio sledećim rečima:
Priznanje „Sećanje na Hildu Dajč“ je godišnje priznanje ustanovljeno 2022. godine koje se dodeljuje svake godine početkom maja, nešto pre 10. maja Dana sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu.
Inicijativa je potekla od grupe aktivista iz nevladinog sektora, pre svega naših dragih prijatelja iz organizacije Edukacija za 21. vek, naše organizacije Teraforming, i niza drugih pojedinaca koji danas čine upravni odbor za dodelu priznanja. Svima im se ovim putem zahvaljujem.
Hvala svima koji su glasali i dali predloge za kandidate, a posebno hvala djacima XIV Beogradske Gimnazije koji su pripremili poseban program i radove, i koji su svojim glasovima odabrali ovogodišnjeg dobitnika “Glasa Mladih”. Posebno hvala predstavnicima Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, članovima srpske IHRA delegacije,, ambasadorima i drugim diplomatskim predstavnicima, i predstavnicima jevrejske zajednice što ste danas sa nama. Posebno hvala domaćinima iz Univerzitetske biblioteke “Svetozar marković”. Vaša podrška nam je izuzetno važna.
Danas svedočimo nezapamćenom porastu antisemitizma u celom svetu, što se odražava i na naše društvo u Srbiji. Potrebno je da radimo na jačanju kapaciteta i znanja o antisemitizmu, koje je ipak još uvek nedovoljno, tako da još uvek nemamo adekvatne eduktivne programe kako za mlade, tako i za profesionalce, kakvi su novinari, muzejski radnici, nastavnici, policija, sudstvo, i drugi.
S druge strane, suočavamo se i sa zloupotrebom i iskrivaljvanjem istorije, i praksom da se kultura sećanja zloupotreba za promociju straha, mržnje, nacionalizma i populističke političke propagande. U poslednje vreme posebno je aktuelizovan i zloupotrebljavan pojam genocida. Međunarodna alijansa za sečanje na Holokaust IHRA daje jesne definicije i smernice u kontekstu kulture sećanja, uključujući i alate za komparaciju različitih grupa žrtava i različitih zločina, uključujući zločine genocida i Holokausta. Republika Srbija je odlukom Vlade prihvatila IHRA definicje antisemitizma, iskrivljenja Holokausta, anticiganizma i arhivske građe, što je izvanredan korak. U narednom periodu očekujem da ćemo raditi na promociji ovih definicija ka relevantnim institucijama i praktičarima u Republici Srbiji, jer su definicije, kao i drugi IHRA materijali, još uvek uglavnom nepoznati i nedostupni. Samo deo IHRA materijala je dotupan na srpskom jeziku, a bilo bi potrebno organizovati posebne obuke i preentacije za relevantne aktere. To bi pomogl da se prihvati i razume da na primer, ne postoje “genocidni narodi”, i da je sama takva formulacija ne samo besmislena nego i neprihvatljiva. Umesto toga važno je razumeti da smislena kultura sećanja mora da fokusira samo na dve stvari, što sam često ponavljao, a to su: sećati se žrtava s poštovanjem, kao individua a ne kao bezlične sive mase sa nametnutim grupnim identitetom, i – razvijati kritičko mišljenje i razumevanje sopstvene odgovornosti da se zločini počinjeni prema žrtvama nikada ne ponove, pre svega tako što prepoznajemo kada mi sami ugrožavamo druge.
Miško Stanišić, predsednik upravnog odbora priznanja „Sećanje na Hildu Dajč“
Obraćanje ambasadora
Ambasador Izraela
Njegova ekselencija Jahel Vilan (Yahel Vilan):
Ambasador Velike Britanije
Njegova ekselencija Edvard Ferguson (Edward Ferguson)
Ambasador SAD
Njegova ekselencija Kristofer R. Hil
Ambasadorka Švedske
Njena ekselencija Anika Ben David
Hilda Dajč 1922-1942
10. maj – Dan sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu
10. maja 1942. godine u kamionu pokretnoj gasnoj komori Dušegupki ubijena je poslednja grupa jevrejskih zatočenika Jevrejskog logora na Starom sajmištu. Time je Holokaust okončan na delu teritorije današnje Srbije koji je za vreme rata bio pod direktnom vojnom upravom nemačkih okupacionih vlasti.
Odlukom Skupštine grada Beograda, 10. maj je proglašen Danom sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu.
Saznaj više
Saznaj više o Holokaustu u okupiranoj Srbiji, nemačkom logoru na Starom sajmištu, kulturi sećanja i zbog čega je sećanje na žrtve fašističkog terora naša odgovornost i obaveza na sajtu ”Ester”.