Preuzmi materijal za promociju na društvenim mrežama
OMLADINSKO PRIZNANJE ”SEĆANJE NA HILDU DAJČ”
ZA ISKAZANU GRAĐANSKU ODGOVORNOST I DRUŠTVENU SVEST
Preuzmi materijal za promociju na društvenim mrežama
ZA ISKAZANU GRAĐANSKU ODGOVORNOST I DRUŠTVENU SVEST
Podkast i radio emisija “U kakvoj zemlji želim da živim” se bavi pozitivnim primerima koje možemo da usvojimo iz drugih zemalja, kao i dobrim zakonima koji postoje kod nas, ali se ne primenjuju u potpunosti, u produkciji Oradio – Omladinski radio, multimedijalne platforme za mlade Radio-Televizije Vojvodine.
Program se bavi aktuelnim društvenim izazovima koji se tiču svakog građanina našeg društva, ali uspeva da ih razmatra iz ugla mladih ljudi, beskompromisno i profesionalno, približavajući mladima i one teme koje se mogu smatrati kontraverznim i kompleksnim, i stvarajući prostor da mladi izraze svoje mišljenje, doprinoseći na taj način jačanju pluralizma, društvenog dijaloga, medijske kulture i pismenosti, i drugih demokratskih vrednosti.
MentalHub je nezavisna nevladina organizacija koju je osnovalo pet psihološkinja, koja mladim osobama koje su imale iskustvo hospitalizacije na psihijatriji ili imaju neke druge poteškoće iz domena psiholoških problema, i njihovim porodicama, nudi besplatno podršku i direktan savetodavni i psihoterapijski rad. Ideja je da se ovaj cilj postigne putem organizovanja i sprovođenja raznih aktivnosti koje na kreativan način angažuju kapacitete ovih osoba i integrišu psihološke intervencije sa umetničkim aktivnostima i sadržajima, kako bi se obezbedila adekvatna podrška i destigmatizacija.
MentalHub pruža pomoć i podršku izuzetno ugroženoj grupi mladih ljudi koji se nose sa psihičkim problemima, kao i njihovim porodicama. Ova grupa mladih je posebno izložena stigmatizaciji, diskriminaciji i marginalizaciji i susreće se sa mnogobrojnim predrasudama u svojoj bližoj okolini i uopšte u društvu. MentalHub je organizovan na volonterskoj bazi i svoj savetodavni i psihoterapijski rad, kao i druge aktivnosti, nude potpuno besplatno. Iako to nije presudno u ovom kontekstu, naglašavamo i činjenicu da je inicijativa u potpunosti ženska, jer su kreatorke programa pet psihološkinja.
Dobitnik omladinskog priznanja može biti pojedinac, grupa ili organizacija iz Republike Srbije. Priznanje se dodeljuje za iskazanu posebnu ličnu i građansku odgovornost, društvenu svest, posvećenost, solidarnost i humanost, identifikaciju problema i pokretanje akcije, posebno u svojim lokalnim zajednicama.
Priznanje za mlade će posebno težiti da promoviše:
ZA IZUZETAN DOPRINOS KULTURI SEĆANJA
Svečanom ceremonijom koja je u organizaciji Haver Srbija, Saveza jevrejskih opština Srbije i Jevrejske opštine Beograd održana 5. jula, obeleženo je postavljanje prvih 10 “Kamena spoticanja – Stolpersteine”. Postavljanjem ovih spomen obeležja, Beograd je postao deo najvećeg decentralizovanog memorijala na svetu koji u ovom trenutku broji 27 država.
Haver Srbija je neprofitna, nevladina, obrazovna organizacija građanskog društva, koja promoviše raznoliko i inkluzivno društvo u Srbiji. Kroz svoj rad, organizacija se zalaže za borbu protiv predrasuda, diskiriminacije, antisemitizma i ksenofobije, podstiče interkulturni dijalog, razvija veštine kod individua za stvaranje inkluzivne sredine i širi toleranciju kroz neformalnu edukaciju.
“Kamenovi spoticanja” su jedan od međunarodno najpoznatijih i najprepoznatljivijih spomenika žrtvama Holokausta, ali i drugih koji su stradali pod terorom nacista. Sa “kamenovima spoticanja” Haver Srbija je uspeo da i naš glavni grad ugradi u betonski pločnik evropske kulture sećanja. Postavljene na poslednjim adresama žrtava pre nego što su odvedeni u smrt, kamenove spoticanja nalazimo na javnim mestima na kojima se i danas odvija svakodnevnica i život, podsećajući nas na nenadoknadivu prazninu koja je u Beogradu ostala iza ugašenih života žrtava.
Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja ZUOV je razvio portal “Kultura sećanja u obrazovnom sistemu” putem kojeg je nastavnicima, ali i drugim akterima kulture sećanja, omogućen kvalitetan pregled i pristup najvažnijim nacionalnim i međunarodnim resursima, priručnicima i uputstvima, kako institucija tako i civilnog društva, odnosno školske prakse u nastavnim i vannastavnim aktivnostima posvećenih temama prošlih ratova, Holokaustu, i drugim sadržajima kulture sećanja.
Osnovana po Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja je institucija zadužena da prati, obezbeđuje i unapređuje kvalitet i razvoj sistema obrazovanja i vaspitanja, za obavljanje razvojnih, savetodavnih, istraživačkih i drugih stručnih poslova u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju i vaspitanju.
Kroz portal “Kultura sećanja u obrazovnom sistemu” ZUOV se etablira kao referentna državna institucija za pitanje obrazovanja o Holokaustu, i opšte na polju kulture sećanja u Republici Srbiji. ZUOV na ovaj način pruža neophodnu sistemsku podršku nastavnicima i učenicima, ispravljajući na taj način ogroman nedostatak u orjentaciji aktera obrazovanja kroz različite smernice, uputstva, priručnike i resurse, što je do sada predstavljalo veliki problem. Ovim se etabliraju međunarodno priznati principi, standardi i norme, pre svega u vidu preporuka, definicija i smernica Međunarodne alijanse za sećanje na Holokaust, kao i Referentnog okvira kompetencija za demokratsku kulturu Saveta Evrope, čime edukacija o Holokaustu, Samudaripenu, stradanjima Srba, i uopšte o temama prošlih ratova i istorije nasilja i zločina, dobija jasan metodološki i vrednosni okvir. Kao što je istaknuto na samom portalu: “Negovanje kulture sećanja predstavlja našu obavezu kako bi ostvarili kulturu mira koja nas obavezuje u sadašnjosti i budućnosti.”
Priznanje za izuzetan doprinos u kulturi sećanja namenjeno je pojedincima, grupama, organizacijama ili institucijama iz Republike Srbije, ili iz drugih zemalja, koja su dala značajan doprinos negovanju, unapređenju i jačanju kulture sećanja na Holokaust u Republici Srbiji.
Priznanje u ovoj kategoriji posebno će težiti da:
Dobitinike priznanja “Sećanje na Hildu Dajč” za 2023. godinu odabraće žiri kojeg, prema pravilniku, sačinjavaju:
RASPISAN JAVNI POZIV
PREDLOZI KANDIDATA SE PRIKUPLJAJU
OBJAVLJEN SASTAV ŽIRIJA
ZAKLJUČENA LISTA KANDIDATA
ŽIRI RAZMATRA PREDLOGE
ŽIRI DONOSI ODLUKU
SVEČANA DODELA PRIZNANJA