Додела признања „Сећање на Хилду Дајч” 2022. године
У Универзитетској библиотеци ‘Светозар Марковић’ у Београду, 8. маја 2022. године је по први пут одржана церемонија додељивања признања „Сећање на Хилду Дајч”.
Добитник признања „Сећање на Хилду Дајч” за изузетан допринос култури сећања је Историјски Архив Београда за рад на Јеврејској дигиталној збирци.
Добитник признања „Сећање на Хилду Дајч” за исказану грађанску одговорност и друштвену свест је Центар за интеграцију младих из Београда за програм “Свратиште за децу“.
Церемонију доделе Признања су својим присуством и обраћањем подржали и увеличали амбасадори Немачке, Израела, Француске и представница амбасаде Аустрије.
Признање за изузетан допринос култури сећања
Омладинско признање за исказану грађанску одговорност и друштвену свест
Добитник признања за изузетан допринос култури сећања је Историјски архив Београда за рад на Јеврејској дигиталној збирци.
Признање је предала Лидија Шуица Жупанић, наставница ликовне културе, НВО „Едукација за 21 век” из Београда и чланица управног одбора признања „Сећање на Хилду Дајч.”
Добитник Омладинског признања за исказану грађанску одговорност и друштвену свест је Центар за Интеграцију младих из Београда за програм „Свратиште за децу“ и ангажман младих волонтера у оквиру овог програма.
Признање је предао др Ненад Лајбеншпергер, историчар из Републичког завода за заштиту споменика културе из Београда и члан управног одбора признања „Сећање на Хилду Дајч.”
Директор Историјског архива Београда, мр Драган Гачић, истакао је да је пројекат Јеврејска дигитална библиотека један од најзначајнијих којим се његова институција бавила у последње време. Овај процес су почели још пре неколико година у сарадњи са Тераформингом. По његовим речима, рад истраживача и архивиста који су учинили ове податке доступним даће значајан допринос сећању на жртве Холокауста.
Координаторка пројекта, Мина Медић је истакла да им је ово признање веома значајно, посебно јер стиже управо на 15. рођендан Свратишта за децу.
Добитници гласа младих су:
Центар за омладински рад из Новог Сада за програм Мобилни омладински клуб за теренски омладински рад на оснаживању и укључивању младих са смањеним могућностима Центар за омладински рад.
Дипломе су доделиле Верена Хубер, студенткиња Педагошког факултета у Линцу у Аустрији, и Инес Матин, студенткиња Педагошког факултета у Сомбору.
Народно позориште Сомбор за представу ,,Семпер идем”.
Представници позоришта нису присуствовали церемонији.
Менаџерка пројекта Дајна Маринковић, захвалила се на томе што је њихов рад препознат и истакла да ће их то мотивисати да наставе у овом правцу, те и да прошире неке програме. Такође је похвалила идеју да се у процес селекције добитника признања укључе и млади и буду у могућности да доносе одлуке и изнесу своје мишљење.
Клаудиа Фаренвалд (Claudia Fahrenwald) са Педагошког факултета у Линцу у Аустрији и Снежана Штрангарић са Педагошког факултета у Сомбору су са групама својих студената учествовале у едукативном програму о Холокаусту који је Тераформинг организовао у последњим месецима. Групе студената из Србије и Аустрије, упознали су се са животом Хилде Дајч и учествовали у процесу селекције добитника признања.
Уводни говор
Мишко Станишић, председник управног одбора признања „Сећање на Хилду Дајч” присутнима се обратио следећим речима:
Пре тачно 80 година, 10. маја 1942. године у камиону покретној гасној комори Душегупки убијена је последња група јеврејских заточеника логора на Старом сајмишту. Тиме је Холокауст окончан на делу територије данашње Србије који је за време рата био под директном војном управом немачких окупационих власти.
Фондација Сећање на Хилду Дајч је основана са циљем да ради на промоцији и очувању сећања на Хилду Дајч, младу особу, која је у времену Холокауста храбро чинила изборе водећи се високом свешћу о личној и друштвеној одговорности. Хилда је остала пример моралне узвишености и отпора злочинцима и њиховим помагачима.
Као посебан програм у свом деловању, фондација је установила признање “Сећање на Хилду Дајч”. Успостављањем признања ”Сећање на Хилду Дајч” диприносимо трајном сећању не само на жртве убијене у немачком логору на Старом сајмишту, него и на све друге невине жртве терора који су за време Другог светског рата у Европи спроводили нацисти и њихови помагачи.
Признање ће бити додељено данас, 8. маја 2022. године, како би допринели обележавању 80-те годишњице убиства Јевреја у логору на Старом сајмишту и Холокауста у окупираној Србији. Овим започињемо традицију доделе признања, које ће се од данас додељивати сваке године.
Признање се додељује у две категорије:
- Омладинско признање за грађанску одговорност и друштвену свест
- Признање за изузетан допринос култури сећања
Култура сећања може да се злоупотреби у сврху распламсавања национализма, и одржавања страха и мржње. Истинска, искрена и храбра култура сећања се бави прошлошћу на начин који са пијететом чува сећање на жртве, али истовремено промовише грађанска и људска права, плурализам и критичко мишљење, односно оне демократске и друштвене вредности на које управо ови страшни злочини из прошлости упозоравају да смо, и као друштво и као појединци, лично одговорни да активно негујемо, јачамо и бранимо.
Чврсто верујем да ће лик Хилде Дајч у годинама које долазе служити као инспирација целом друштву, а посебно младима, да се укључе у грађански активизам и покажу свој пун потенцијал и високу свест о личној и друштвеној одговорности коју као грађани демократског друштва носимо.
Драги гости, грађани Београда и Србије, рачунамо на вашу помоћ да признање ”Сећање на Хилду Дајч” заживи, да добије значај који заслужује, и да заједно развијамо и негујемо истинску, искрену и храбру културу сећања.
Скулптура је рађена у порцулану у форми четири писма. Аутор овог уметничког рада је др Клачар Војислав, визуелни уметник, професор Факултета савремених уметности у Београду.
Резултате рада управног одбора признања „Сећање на Хилду Дајч”, представила је председница одбора Невена Бајалица
Обраћања амбасадора
Амбасадор Савезне Републике Немачке
његова екселенција Томас Шиб (Thomas Schieb):
Сећање на Хилду Дајч доприноси чувању сећања на жртве Холокауста и чини нас свесним да су мржња, ксенофобија и национализам веома присутни и данас. Допустите ми да изразим своју искрену захвалност награђеним организацијама. Ваша посвећеност да обезбедите простор за дијалог и интеркулутралну размену треба да послужи као пример свима нама.
Амбасадор Израела
Његова екселенција Јахел Вилан (Yahel Vilan):
Дошло је до тачке када је било потребно да се установи ово признање из два веома битна разлога. Први је култура сећања. Као што знамо, важно је не само да се сећамо, него и да не злоупотребљавамо сећање. Други веома важан разлог је да промовишемо друштвену и грађанску одговорност и активизам, нарочито међу млађим генерацијама.
Амбасадор Француске
Његова екселенција Пјер Кошар (Pierre Cochard):
Признање „Сећање на Хилду Дајч“ нам помаже да разумемо колико значи отпор терору, расизму и антисемитизму у данашњем свету. Честитам награђенима и веома сам поносан што сам део иницијативе коју сте покренули.
Амбасада Аустрије
госпођа Карин Траунмилер (Karin Traunmüller), отправница послова:
Борба за укључење мањина и за сећање на жртве Холокауста, које су препознате данас овим признањем, теме су које дубоко одражавају борбу Хилде Дајч за истину, достојанство и хуманост, док истовремено чувају сећање. Честитам номинованима и награђенима. Суочавамо се са временима у којима су груби облици антисемитизма и искривљење Холокауста поново испливали на површину. Ово признање је важно и данас потребније него икад пре.