Преузми материјал за промоцију на друштвеним мрежама
ОМЛАДИНСКО ПРИЗНАЊЕ ”СЕЋАЊЕ НА ХИЛДУ ДАЈЧ”
ЗА ИСКАЗАНУ ГРАЂАНСКУ ОДГОВОРНОСТ И ДРУШТВЕНУ СВЕСТ
Преузми материјал за промоцију на друштвеним мрежама
ЗА ИСКАЗАНУ ГРАЂАНСКУ ОДГОВОРНОСТ И ДРУШТВЕНУ СВЕСТ
Подкаст и радио емисија “У каквој земљи желим да живим” се бави позитивним примерима које можемо да усвојимо из других земаља, као и добрим законима који постоје код нас, али се не примењују у потпуности, у продукцији Орадио – Омладински радио, мултимедијалне платформе за младе Радио-Телевизије Војводине.
Програм се бави актуелним друштвеним изазовима који се тичу сваког грађанина нашег друштва, али успева да их разматра из угла младих људи, бескомпромисно и професионално, приближавајући младима и оне теме које се могу сматрати контраверзним и комплексним, и стварајући простор да млади изразе своје мишљење, доприносећи на тај начин јачању плурализма, друштвеног дијалога, медијске културе и писмености, и других демократских вредности.
МенталХуб је независна невладина организација коју је основало пет психолошкиња, која младим особама које су имале искуство хоспитализације на психијатрији или имају неке друге потешкоће из домена психолошких проблема, и њиховим породицама, нуди бесплатно подршку и директан саветодавни и психотерапијски рад. Идеја је да се овај циљ постигне путем организовања и спровођења разних активности које на креативан начин ангажују капацитете ових особа и интегришу психолошке интервенције са уметничким активностима и садржајима, како би се обезбедила адекватна подршка и дестигматизација.
МенталХуб пружа помоћ и подршку изузетно угроженој групи младих људи који се носе са психичким проблемима, као и њиховим породицама. Ова група младих је посебно изложена стигматизацији, дискриминацији и маргинализацији и сусреће се са многобројним предрасудама у својој ближој околини и уопште у друштву. МенталХуб је организован на волонтерској бази и свој саветодавни и психотерапијски рад, као и друге активности, нуде потпуно бесплатно. Иако то није пресудно у овом контексту, наглашавамо и чињеницу да је иницијатива у потпуности женска, јер су креаторке програма пет психолошкиња.
Добитник омладинског признања може бити појединац, група или организација из Републике Србије. Признање се додељује за исказану посебну личну и грађанску одговорност, друштвену свест, посвећеност, солидарност и хуманост, идентификацију проблема и покретање акције, посебно у својим локалним заједницама.
Признање за младе ће посебно тежити да промовише:
ЗА ИЗУЗЕТАН ДОПРИНОС КУЛТУРИ СЕЋАЊА
Свечаном церемонијом која је у организацији Хавер Србија, Савеза јеврејских општина Србије и Јеврејске општине Београд одржана 5. јула, обележено је постављање првих 10 “Камена спотицања – Столперстеине”. Постављањем ових спомен обележја, Београд је постао део највећег децентрализованог меморијала на свету који у овом тренутку броји 27 држава.
Хавер Србија је непрофитна, невладина, образовна организација грађанског друштва, која промовише разнолико и инклузивно друштво у Србији. Кроз свој рад, организација се залаже за борбу против предрасуда, дискириминације, антисемитизма и ксенофобије, подстиче интеркултурни дијалог, развија вештине код индивидуа за стварање инклузивне средине и шири толеранцију кроз неформалну едукацију.
“Каменови спотицања” су један од међународно најпознатијих и најпрепознатљивијих споменика жртвама Холокауста, али и других који су страдали под терором нациста. Са “каменовима спотицања” Хавер Србија је успео да и наш главни град угради у бетонски плочник европске културе сећања. Постављене на последњим адресама жртава пре него што су одведени у смрт, каменове спотицања налазимо на јавним местима на којима се и данас одвија свакодневница и живот, подсећајући нас на ненадокнадиву празнину која је у Београду остала иза угашених живота жртава.
Завод за унапређење образовања и васпитања ЗУОВ је развио портал “Култура сећања у образовном систему” путем којег је наставницима, али и другим актерима културе сећања, омогућен квалитетан преглед и приступ најважнијим националним и међународним ресурсима, приручницима и упутствима, како институција тако и цивилног друштва, односно школске праксе у наставним и ваннаставним активностима посвећених темама прошлих ратова, Холокаусту, и другим садржајима културе сећања.
Основана по Закону о основама система образовања и васпитања, Завод за унапређивање образовања и васпитања је институција задужена да прати, обезбеђује и унапређује квалитет и развој система образовања и васпитања, за обављање развојних, саветодавних, истраживачких и других стручних послова у предшколском, основном и средњем образовању и васпитању.
Кроз портал “Култура сећања у образовном систему” ЗУОВ се етаблира као референтна државна институција за питање образовања о Холокаусту, и опште на пољу културе сећања у Републици Србији. ЗУОВ на овај начин пружа неопходну системску подршку наставницима и ученицима, исправљајући на тај начин огроман недостатак у орјентацији актера образовања кроз различите смернице, упутства, приручнике и ресурсе, што је до сада представљало велики проблем. Овим се етаблирају међународно признати принципи, стандарди и норме, пре свега у виду препорука, дефиниција и смерница Међународне алијансе за сећање на Холокауст, као и Референтног оквира компетенција за демократску културу Савета Европе, чиме едукација о Холокаусту, Самударипену, страдањима Срба, и уопште о темама прошлих ратова и историје насиља и злочина, добија јасан методолошки и вредносни оквир. Као што је истакнуто на самом порталу: “Неговање културе сећања представља нашу обавезу како би остварили културу мира која нас обавезује у садашњости и будућности.”
Признање за изузетан допринос у култури сећања намењено је појединцима, групама, организацијама или институцијама из Републике Србије, или из других земаља, која су дала значајан допринос неговању, унапређењу и јачању културе сећања на Холокауст у Републици Србији.
Признање у овој категорији посебно ће тежити да:
Добитинике признања “Сећање на Хилду Дајч” за 2023. годину одабраће жири којег, према правилнику, сачињавају:
РАСПИСАН ЈАВНИ ПОЗИВ
ПРЕДЛОЗИ КАНДИДАТА СЕ ПРИКУПЉАЈУ
ОБЈАВЉЕН САСТАВ ЖИРИЈА
ЗАКЉУЧЕНА ЛИСТА КАНДИДАТА
ЖИРИ РАЗМАТРА ПРЕДЛОГЕ
ЖИРИ ДОНОСИ ОДЛУКУ
СВЕЧАНА ДОДЕЛА ПРИЗНАЊА